Popüler Yayınlar

Yağmur duası izlenimleri..

31 Mayıs 2010 Pazartesi


Köyümüz yağmur duası dün pazar yapıldı. .Hayıra il, ilçe ve çevre köylerden çok sayıda hayırsever katıldı. Balıkesirde oturan köyümüz gurbetçilerinin büyük ilgi gösterdiği yağmur duasında öğle namazında dua yapıldı. Yağmurla birlikte Allah'tan bereket ve bolluk dilenildi. Hayıra köyümüzün dışarda okuyan öğrencileride geldi.Uzun zamandır birbirini göremeyen insanlar hasret giderdi. Öğle yemeğinden sonra meydanda ihaleye geçildi. İhaleye katılım oldukça yoğundu. Hayırla ilgili video ve fotoğraf çeken arkadaşlarımız varsa bize gönderirlerse facebook mıcırlar köyü grubunda paylaşabiliriz..Bir hayır böyle geçti. Bol katılımlı renkli geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz..
Devamını Oku

TEBRİKLER

26 Mayıs 2010 Çarşamba


Şabanlar köyünden kız getiren Dursun KARACAOĞLAN;A mutluluklar dileriz
Devamını Oku

FOTOLAR

25 Mayıs 2010 SalıDevamını Oku

Madencilerimiz Allaha emanet


memleketimizdeki madencilerimiz Allah emanet kelle koltukta yerin 500 metre altında çalışmaktalar,sayın yetkililerimiz artık kimsenin anası ,babası evladı,çoluğu çocuğu ağlamasın ,tüm emekçi arkadaşlarımıza kazasız belasız kazançlar diliyoruz
Devamını Oku

SANAYİ BAKANI DURSUNBEY'DEYDİ

24 Mayıs 2010 Pazartesi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN, çeşitli açılışlara katılmak üzere Dursunbey'e geldi.Dursunbey Kaymakamlığını da ziyaret eden bakan akşam saatlerinde ilçeden ayrıldı.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN, ilk olarak Dursunbey Kaymakamlığına geçerek Kaymakam İbrahim KÜÇÜK'ü makamında ziyaret etti. Kaymakamlıkta Balıkesir Valisi Yılmaz ARSLAN, Balıkesir Milletvekilleri Ali Osman SALİ ve Edip UĞUR ve basın mensuplarıyla sohbet eden Bakan ERGÜN değişik konularda değerlendirmelerde bulundu.


Devamını Oku

Hoşgeldin tatlı bebek


köyümüzden mustafa şimal oğlu zeriya şimalin 24.05.2010 tarihinde öğle saatlerinde balıkesir devlat hastanesinde sezeryan ile bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir ALLAH analı babalı büyütsün
Devamını Oku

Söğütyüzü'nde Timsah yürüyüşü

23 Mayıs 2010 PazarYeşil-Beyaz Timsahlar Bursaspor'un şampiyonluğu Dursunbey Söğütyüzü köylerinde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Kavacık meydanda toplanan taraftarlar timsah yürüyüşü yapıp şampiyonluğu doyasıya kutladılar. Daha sonra konvoylar yapan taraftarlar 'ŞAMPİYON BURSA'sesleriyle yeri göğü inletti

tebrikler bursaspor tebrikler ertuğrul sağlam
Devamını Oku

TARİHİMİZ

21 Mayıs 2010 Cuma

İlk söylentiye göre, köy 2 muhacir aile tarafından kurulmuştur. "Muhacir" sözcüğü yörenin konuşmasıyla deforme olup "Mıcırlar" haline gelmiştir. Fakat köyde göçmen ailenin bulunmaması bu ihtimali zayıflatmaktadır.
İkinci söylenti, köy sakinlerinden Mıcır Dede adıyla anılan bir kişi nedeniyle köyün bu adı aldığıdır.
Üçüncü ve son söylenti, köyün bu adı jeolojik yapısından aldığıdır. Köy taşlık bir tepenin yamacına kurulmuştur; dolayısıyla "mıcır" denilen taş çok görülür. Köyün mıcırlarla anılması sebebiyle bu ismi aldığı söylenir.Köy yörük köyüdür.Bu nedenle üçüncü söylenti daha mantıklıdır.Macırlar diye anılan yer komşu ve muhacır bir Çerkez köyü olan Mahmudiye'dir.Orayı gösterirken yanlışlıkla bizim köyümüzün bu adı almış olması büyük ihtimaldir.
Devamını Oku

Şampiyon Bursaspor

18 Mayıs 2010 Salı


Bursaspor beklenileni yaptı ve 2010-2011 sezonu buyk takımları geride bırakarak son maço beşiktaşı 2-1 yenerek taihinde bir ilki gerçekleştirdi şampiyon oldu,teknik trektör ertuğrul sağlamı ,fubolcuları ve tüm teknik ekibi kutluyoruz ve Allah yolunuzu açık etsin diyoruz darı bizim balıkesirsporun başına
Devamını Oku

Duyuru

15 Mayıs 2010 Cumartesi


1)Akbaşlar-Kavacık arası yol yapım çalışmalarının bu yıl içerisinde gerçekleştirileceği söylendi
2)Köyümüz yağmur duası 30 mayıs pazar günü yapılacaktır tüm köylülerimiz ve komşularımız davetlidir
Devamını Oku

Balıkesirspor 2.ligde

14 Mayıs 2010 CumaYıllardır bu günü bekledik. Özlemle beklediğimiz 2.lige bugün Keçiörengücüspor'u 3-0 yenerek çıktık. Balıkesirde büyük kutlamalar yaşanıyor. Şehir karnaval havasına bürünmüş durumda..Heryer Kırmızı-Beyaz bizde 2.lige çıkan ve bizi gururlandıran futbolcularımıza teşekkür ediyoruz. ÖNCE BALIKESİRSPORLUYUZ. Hedef daha yukarıları!Balıkesirspor ile ilgili gelişmelerimiz devam edecek
Devamını Oku

Ortaköylü yaraları saracak, madeni açarak ocakları tüttürecek

12 Mayıs 2010 Çarşamba


Balıkesirli ünlü işadamı Erhan Ortaköylü, grizu patlaması sonucu 17 işçinin öldüğü maden ocağının yeniden işletmeye açılaca- ğını, ölenlerin yakınlarına ise kurulacak vakıf aracılığıyla bir ömür boyu sahip çıkılacağını söyledi.
Aynı ocakta dört yıl önce yaşanan ve yine çok sayıda madencinin yaşamını yitirdiği olayı hatırlatan Ortaköylü, "Üst üste çok ağır yara aldık. Birini kapattık. İkincisini tedavi etmemiz için çok çalışmamız lazım. Böylesine bir ortamda, 'Ben madeni kapattım gidiyorum, başınızın çaresine bakın' deme lüksüne sahip değilim" ifadesini kullandı.
Madenlerde yaşanan kazaları PKK saldırılarına benzeten Ortaköylü, "Siz en iyi önlemi alıyorsunuz ama, grizunun nereden nasıl vuracağı belli olmuyor. Ben bu illeti bölücü terör örgütü PKK'nın kalleş saldırılarına benzetiyorum" dedi.
Ortaköylü, kaza ile ilgili hukuksal sorunlar bitmeden madenciliği bırakmayacağını da vurguladı.

BALIKESİR'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu faciası sonrası 17 işçinin öldüğü maden ocağının yeniden işletmeye açılması için düğmeye basıldı.
ŞENTAŞ Madencilik sahiplerinden Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü, 23 Şubat'ta yaşanan grizu faicasında yaşamını yitiren işçilerin geride bıraktığı aile fertleriyle mağdur olan çalışanlara geçmişte olduğu gibi bugünde sahip çıkılacağının sözünü verirken, maden ocağını yeniden işletmeye açmak için gerekli çalışmaların başlatıldığını bildirdi.
Ortaköylü, ajans10.com muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın acısı ve üzüntüsünü en derin şekilde hissetmeye devam ettiklerini belirterek, "Acıları dindirmek, yaraları sarmak için de çok çalışmamız gerekiyor" dedi.
Grizu faciası yaşamını yitiren işçilerin geride kalan aile fertleriyle mağdur olan madencilerin yaralarının sarılması yolunda çok hızlı hareket ettiklerini anlatan Ortaköylü, şunları kaydetti:
"Devletimize ve milletimize karşı olan yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla titiz ve duyarlı bir çalışma içerisindeyiz. Elem cerici kazada yitirdiğimiz arkadaşlarımızın geride kalan aileleri ve özellikle de çocukları bizim için çok önemlidir. Onların yaşamları yanında çocukların da eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri amacıyla bazı projelerimizi uygulamaya geçirmeye karar verdik. Bunların başında Vakıf projesi geliyor. Tamamen bu evlatlarımıza yönelik faaliyet göstermediğini hedeflediğimiz vakıf, ocak gelirleriyle ayakta kalacak, o işletmelerin başına kim gelirse gelsin hizmetlerini sürdürecek. Ocak mağduru madencilerimizin geride bıraktıkları aileleri ve çocukları Şentaş şirketinin bir bireyi olarak korunup kollanacak. Şirketimizin birer ortağı gibi hayatlarını sürdürecekler."
MAYIS AYI SONU AÇILACAK
Ortaköylü, Dursunbey'de işletmeciliğini yaptıkları 3 maden ocağında da işçi sağlığı ve güvenliği noktasında dünyanın her ülkesinde işletilen madenlerdeki önlemlerin alındığını, bu amaçla kullanılan malzemelerin yurtdışından getirilerek monte edildiğini ve alanında uzman isimlerin bu alanda görev yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İki yıl önce de bir grizu faciası yaşadık. Ardından konusunun uzmanı isimlerin ve yetkili merciilerin önerileri doğltusunda gereken her önlemi aldık. Her türlü önmeli alarak ocağı çalıştırdığımızı düşünüyorduk ama öyle olmadığını tanrı bize birkez daha gösterdi. Dileğimiz bu tür faciaların yaşanmaması. Zonguldak'taki Karaelmas Üniversitesi ile işbirliğine gitti. Türkiye'nin kömür üretimiyle ilgili en büyük işletmesi olan Türkiye Taş Kömür İşletmeleri'nden (TTKİ) en üst düzeydeki 3 ismi transfer ederek bünyemize kattık. TTKİ'nin Zonguldak işletmesindeki üretim başmühendisi Rıza Özdemir'i, Odaköy'deki işletmemize genel müdür olarak getirdik. İş ve İşçi Güvenliği konusunda A sınıfı belge sahibi olan Selim Özbudak ile havalandırma ve üretim sorumluluğunda en tecrübeli isimlerden biri olarak görülen Adem Çobanoğlu'nu da kadromuza kattık. Şimdi bu arkadaşlarımızın görüşleri, bilimsel veriler ışığında maden ocağının yeniden işletmeye açılması yolundaki çalışmalar sürdürülüyor. mayıs ayı sonunda üretime başlamayı hedefliyoruz."
"BIRAKTIM DEME LÜKSÜNE SAHİP DEĞİLİM"
İlçede işlettiği maden ocakları ve şirket bünyesinde çalıştırdığı yüzlerce vatandaşla Dursenbey ekonomisini ayakta tutan isimlerin başında gelen Erhan Ortaköylü'nün, sahibi olduğu maden ocağında 2 yılda 2. kez yaşanan grizu faciasının ardından maden işletmeciliğini bırakabileceği görüşleri dile getirilmişti. Bu ise ilçe halkı arasında kaygıyla karşılanmıştı. Ortaköylü, ajans10.com muhabirinin bu konudaki sorusu üzerine şöyle konuştu:
"Üst üste çok ağır yara aldık. İki yıl önce yaşadığımız grizu faciasında birçok arkadışımızı kaybettik. Tam onun yaralarını sardık, kapattık diye düşündüğümüz bir arda ikincisi geldi. Bu son yarayı kapatmamız için çok çalışmamız gerekiyor. Böyle bir durumla karşı karşıya iken 'Ben madene kapattım, gidiyorum' deme gibi bir lükse sahip değiliz. Ayrıca bu son olayın hukuksal anlamdaki sorunları bitmeden, sonuçları açıklanmadan, yani kim suçlu, kim değil anlamında bir hukuki boyutu kapanmadan madenciliği asla bırakmayı düşünmüyorum."
Devamını Oku

KÖMÜR OCAĞINDA İNCELEME

7 Mayıs 2010 Cuma


Dursunbey Kaymakamı İbrahim KÜÇÜK ve İlçe Jandarma Komutanı Ütğm.Mustafa ÜNSAL, Çakırca Köyü'nde faaliyet gösteren Polat Kömürcülük'e ait ocakta incelemelerde bulundular.

Kömür Ocağındaki inceleme gezisi öncesi İşletme Mühendisi Mustafa TOKAT maden ocağı hakkında bilgi vererek inceleme boyunca refakat etti. Yerin 200m. kadar altına inen konuklar çalışan vardiyadaki işçileri de ziyaret edip bir buçuk saat kadar yer altında kaldıktan sonra tekrar çıktılar
Devamını Oku

Polat Madeninden Görüntüler


Devamını Oku

Hazır mısınız? Haydi Bal-kes

6 Mayıs 2010 Perşembe
Bu hafta sonu pazar günü saat:15.30 da Balıkesirspor-Keçiörengücü şampiyonluk maçında takımımızı gönülden destekleyelim. Bu son maç aldığımız takdirde 2.lige adımımızı yazdıracağız. 10kolikler şampiyonluk havasına girmiş durumdalar.9 mayısta Balıkesir Atatürk Stadında oynanacak maçı kazanmamız Annelerimize şampiyonluk hediyemiz olsun..HAYDİ BAL-KES bu yolun sonu 2.lig
Devamını Oku

Köyde Yaz Bir Başkadır

3 Mayıs 2010 Pazartesi


yaz ayı yavaş yavaş yaklaşmakta,tabiki köyümüzde yaz aylarında ayrı bir güzellikte olur,suları ,çiçekleri,dağları,oksijeni boldu,tatil yapmak istiyorsan köyünde yapcaksın ,temiz hava ,soğuk doğal su,organik meyveler,buradan köylülerimize tavsiyelerimiz köyümüzün kıymetini bilsinler,
Devamını Oku

MICIRLARCA

1 Mayıs 2010 Cumartesi


MICIRLARCA
bıldır
: geçen sene
kompir
: patates

şavk
: ışık
badılcan
: domates

ünle
: çağır
gara badılcan
: patlıcan

issi
: sıcak
gayıt
: iş

cırcır
: fermuar

bilmun
: bilmiyorum
ilen
: leğen

bori ge
: buraya gel
kemre
: hayvan gübresi

beneni
: bana ne
gidişmek
: kaşınmak

hışdımma
: sessiz ol
ebe
: anneanne veya babaanne

va
: var
cara
: sigara

napun
: ne yapıyorsun
şükündür
: pancar

dimen
: değirmen
motur
: traktör

baça
: bahçe
susak
: kabaktan yapılmış su kabı

bigırcık
: birazcık
payam
: badem

gızan
: çocuk
demirli
: 20kglık teneke miktarı tahıl

Gaari
: artık
munar
: çeşme

ötügün
: evvelsi gün
bostan
: kavun

bılla
: abla
bitıkım
: küçük lokma

sındı
: makas
kelepir
: kolay

çapıt
: bez parçası
cambaz
: celep

ıprık
: güğüm
potur
: pantalon

siğitmek
: koşmak
kırıntı
: böğürtlen

kırkmak
: kesmek(saç v.b)
yavuklu
: sözlü,nişanlı

yavız
: iyi
salcanangal
: hoşçakal

cırmaklamak
: tırmalamak
salcanangit
: güle güle git

kelem
: lahana
külte
: tutam

öleşmek
: paylaşmak
yalım
: herhalde

yalıg
: alev
garıp
: uysal

öngücü
: eninde sonunda
Ünle,ünne
: çağır

diyü
: söyle,anlat
godeş
: kendini beğenmiş

şori
: şuraya
belenarı
: şöyle böyle,idare eder

Bi elemet
: çok, bayağı çok
horanda
: aile, yakınlar

hinci
: şimdi
aşşa
: aşağı

gene
: yine
yörü
: yürü

azdan
: az sonra
öte
: ileri, uzağa

çember
: başörtüsü
ilişmek
: sürtünmek, sürünmek

havla
: helva
gidişmek
: kaşınmak

alma
: elma
gevmek
: çiğnemek

ilimon
: limon
ibik
: uç kısım

bosak
: boğasamak
kolan
: ip
Devamını Oku

haber

 
© Copyright MICIRLAR KÖYÜ WEB SİTESİ (Dursunbey) 2011 - Some rights reserved | Powered by Blogger.com.
Template Design by Herdiansyah Hamzah | Published by Borneo Templates and Theme4all